L10 Muhasebe

L10 Barkod ve Perakende Satış Sistemi

Perakende Satışlarınızı Kolaylaştırın

L10 barkod sistemi sayesinde zaman bazlı satış ve kâr raporlarınızı alabilir, barkodsuz stoklarınızın satışını yapabilir, kredi kartı, nakit ve vadeli satış yapabilirsiniz. Gelir ve kazancınızı anında görmek ve raporlarını almak için teknolojiden faydalanabilirsiniz. Marketler, Büfeler, Mağazalar, Pastane ve Fırınlar ve Bakkal gibi perakende sektörünün barkodlu kasa takip sistemi olarak kullanılır.

L10 Barkod Sistemi

L10 Barkod Sistemi

Satış & Barkod Sistemi

Perakende satış sektörü için, her detayı düşünülmüş, kullanımı kolay ve güçlü bir satış programı hazırladık. Siz işinizi yönetirken, perakende satışın gerektirdiği takipleri, fiyatları, raf ve stok dengesini L10 Satış Yazılımı üstlenir.

POS cihazları ve terazilerle entegre çalışır. Müşterilerinize perakende satış fişi sunmanıza olanak sağlar.

En önemlisi, siz işletmenizin muhasebesini L10 Muhasebe üzerinden düzenli raporlarla takip ederken, kolay kullanımı ve güçlü özellikleri ile L10 Barkod ile satışlarınızın devam etmesine olanak sağlar.

L10 Barkod Sistemi Modern ve Kullanıcı Dostu Ara Yüz

Kolay Kullanımlı

Öğrenmesi ve Kullanması Kolay

Tek ekran üzerinden tüm satış işlemlerini yapabilirsiniz.

L10 Satış programı, detayları iyi düşünülmüş bir programdır. Güçlü özellikleri tek ekran üzerinden kolayca kullanabilmenize olanak tanır.

Personelleriniz, daha önce satış programı kullanmamışsa bile, L10 barkod programına dakikalar içerisinde hakim olabilir.

L10 Barkod Sistemi Gelişmiş Görünümü
L10 Barkod Sistemi Vadeli Satış Özelliği

Hızlı Satış

Satış Tamamlama Seçenekleri

L10 Satış ile perakende satış tamamlarken hızlıca işlem yapabilirsiniz.

Para üstünü hesaplayarak ne kadar ödeyeceğinizi kolayca görebilir, vadeli satış gerçekleştirebilir ve satış esnasında indirim uygulayabilirsiniz.

Tahsil edeceğiniz ücretin bir kısmını dilerseniz nakit, dilerseniz kredi kartı ile almanız mümkündür.

Satış fişini dilediğiniz gibi düzenleyebilir, hiç zorlanmadan değişiklik yapabilirsiniz.

Barkodsuz Ürünler

Ürün Kategorileri Seçenekleri

L10 Satış satış ekranınızda ürünlerinizi kolay erişebileceğiniz şekilde listelemenize olanak sağlar

Satışı çok olan veya barkodu olmayan ürünleriniz için, katogiriler oluşturarak kolayca seçmenize olanak tanır.

Tek ekranda, birden fazla kategori arasında kolayca geçiş yaparak müşterilerinizi bekletmeden hızlıca satışlarını girebilirsiniz.

Hızlı Menü ile çok satılan ürünlere tek tıkla ulaşabilirsiniz.

L10 Barkod Sistemi Eşsiz Ara Yüzü
L10 Barkod Sistemi Günlük Raporlar

Raporlama

Satışlarınızı L10 Barkod programından yapın, detaylı raporlarınızı L10 Muhasebe üzerinden görüntüleyin.

Hangi ürününüzden ne kadarını ne zaman sattığınızı, en çok satılan ürünlerinizi veya en çok getirisi olan ürünleri kolaylıkla gözlemleyebilir, ticaretinizi ona göre şekillendirebilirsiniz.

Hem işletmenizin genel durumunu hem de satışlarınızın düzenli takibini gerçekleştirebilirsiniz.

Dünyanın neresinde olursanız olun iş yerinizdeki satışları anlık olarak takip edebilrsiniz.

Kritik miktarı olan ürünlerinizi belirlediğiniz stok miktarına geldiğinde bildirim alarak, tükenmeden yeni ürün siparişi verebilirsiniz.

Stok ve Raf Takibi

L10 Muhasebe ve L10 Satış programları, raflarınızda olan ürünlerinizle sistemdeki ürünlerinizi kolayca dengelemenizi sağlar

Satış ve muhasebe sistemi kullanmakla işletmeniz daha düzenli ve takibi kolay hale gelir. Bir yandan işlemler ve satışlarınız sürerken, diğer yandan hangi üründen ne kadar kaldığını kolayca takip edebilirsiniz.

Böylece, düzenli tuttuğunuz kayıtlar ve güçlü bir ön muhasebe sistemi ile birlikte enerjinizi işinizi büyütme ve güçlendirmek için harcayabilirsiniz.

L10 Barkod Sistemi Ürün Listesi

Barkod Sistemi Nedir?

Barkod sistemi; perakende satışın olduğu tüm işyerlerinde oldukça önem arz eden yazılımlardır. Temel anlamda ürünlerin satışı, takibi ve yönetimi için kullanılırlar. Her ürünün kendine özgü bir barkod numarası vardır. Barkod numarası çizgilerden oluşur ve bu çizgilerin sayısal olarak bir karşılığı vardır. Barkod okuyucu çizgileri okur ve karşılığına denk gelen sayısal numarayı sisteme yansıtır ve hangi ürüne denk geldiğini bulmuş olur. Barkod numarası olmayan ürünler için barkod numarası oluşturmak oldukça kolay. Tabi bunun için doğru programı seçmeniz gerekir. Barkod sistemi işletmeniz için olmazsa olmaz donanımlar arasındadır. Barkod sistemi olan işletmelerde işlerin çok daha hızlandığı ve müşteri memnuniyetinin arttığı görülmüştür.

Günümüz hız çağında insan için işlerinin hemen hallolması oldukça önemlidir. Müşteriler bir işletmeyi seçerken hızını düşünerek seçer çünkü kimse beklemek istemez. Bu sistem de işletmenizde özellikle kasa bölümünde işlerin oldukça hızlı bir şekilde yürümesini sağlatacak en önemli elemandır. Barkod sistemi sadece tek bir yerde kullanabileceğiniz bir araç değildir. Bu sistemi işletmenize entegre ederek stok takibi bir çok zor ve zahmetli bir işi dakikalar içerisinde halledebilirsiniz. Ayrıca bu işi yaparken hata yapma ihtimali oldukça yüksektir ancak sistemde kullanıcı kaynaklı bir hata olmadığında stok takibi sırasında hata yapma ihtimali sıfırdır. Ayrıca barkod sistemi çalışanlarınız üzerindeki iş yükünün büyük bir bölümünü alarak çalışanlarınızın verimi kat ve kat arttırmaktadır.

Barkod Sistemi Elemanları

Barkod sistemi için kullanabilmek için gerekenler oldukça azdır. Şu an alacağınız bu tip eşsiz bir sistemi, sizlerin işini oldukça kolaylaştıracak ve uzun vadede kendi ücretinin katını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Peki bu sistemi kullanmak için gereken donanımlar nelerdir? Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Barkod Programı
  • Bilgisayar
  • Barkod Okuyucu
  • Barkod Yazıcı
  • Fiş Yazıcı
  • Terazi
  • Para Çekmecesi

Yukarıda saydığımız donanımlar barkod sistemini rahat bir şekilde kullanabilmenizi için gerekli donanımlardır. Bu donanımlardan ilk 5’i olmazsa olmaz donanımlar arasındadır. Bu donanımları sizlere daha detaylı şekilde açıklamak isteriz

Barkod Programı

Barkod programının oldukça önemli olduğunu söylemek istiyoruz. Barkod programlarında olması gereken temel özellikleri (stok yönetimi, satış işlemleri, cari takibi, fatura takibi vs.) taşıyıp taşımadığını, kullanıcı dostu olup olmadığı kullanıcının kolayca öğrenip verimli bir şekilde kullanabiliyor olması ve arayüzünün basit ve anlaşılır olması gerektiği, muhasebe programının olup olmadığı veya muhasebe programlarıyla entegre edilebiliyor olması, işletme performansını izlemek ve verileri analiz etmek için barkod programının raporlama ve analitik özelliklere sahip olması gerektiği, birden fazla bilgisayarda kullanılabiliyor olması, müşteri desteği sağlayıp sağlamadığı ve güncellemeleri düzenli olarak sunup sunmadığı oldukça önemlidir. Müşteri desteği ve güncellemeler olası problemlerin çözümleri ve yazılımın güncel kalması için oldukça önem arz etmektedir.

Demo sürümü veya deneme süreci sunan bir yazılımı denemek size karar verme aşamasında yardımcı olacaktır.

Bilgisayar 

İşletmenizin büyüklüğüne ve finansal durumunuza göre farklı seçimler yapabilmek mümkün. Eğer yoğun bir işletme ise birden fazla bilgisayar alabilirsiniz. Dokunmatik bilgisayarlar barkod sistemi için çok daha kullanışlıdır. Tabi mevcut yazılımın ve işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip bir bilgisayar olması oldukça önemlidir. Eğer alacağınız bilgisayar düşük özelliklerde ise sizi oldukça yoracaktır.

Barkod Okuyucu

Ürünlerin üzerindeki çizgiler olarak görünen barkod numaralarını okuyup bilgisayara veya barkod programına sayısal olarak aktaran cihazlardır. Birçok farklı modeli bulunmaktadır. Bunların arasında en çok El tipi barkod okuyucu ve masaüstü barkod okuyucu tercih edilmektedir. İyi bir barkod okuyucusuna sahip olmanız satış sırasında oldukça önem arz etmektedir. Eğer işletmeniz yoğun bir şekilde çalışıyorsa masaüstü barkod okuyucu tercih etmenizi önerebiliriz.

Barkod Yazıcı

Barkod yazıcı, barkod numarasına sahip olmayan ürünlerin barkod programı tarafından oluşturulan ve ürünlere tanımlanan barkod etiketlerini yazdırmak için kullanılır. Farklı boyutlarda hemen hemen her ürün için kullanılabilecek etiket modelleri mevcuttur. Eğer sizin işletmenizde barkod numarasına sahip olmayan ürünler var ise işletmeniz için mutlaka bir barkod yazıcı tedarik etmeniz gerekiyor. 

Fiş Yazıcı

Fiş yazıcıları, müşterilere satın aldıkları ürünlerin bilgisini vermek amacıyla kullanılır. Genel olarak, bir satış işlemi tamamlandığında veya bir ödeme yapıldığında fiş yazıcısı, işlem detaylarını içeren bir fiş veya makbuz yazdırır. Bu belgeler genellikle işletmenizle ilgili bilgileri bulunduran, satışın tarih-saatini içeren ve satın alınan ürünlerin adını, fiyatını, miktarını, toplam ödeme tutarını ve tahsilat türünü içerir.

Terazi

Barkod programları ile entegreli olarak çalışan barkodlu ve online teraziler vardır.

Barkodlu terazi ürünlerin (meyve, sebze, kuruyemiş, bakliyat vs.) ağırlıklarını doğru bir şekilde ölçer ve ürünler için tanımlanmış 7 haneli barkod numaralarına ürünün ağırlık bilgisini (5) ve doğrulama kodunu (1) içerir ek sayısal rakamlar ekler ve toplamda 13 karakterden oluşan sadece tartılan ürüne özel barkod numarası oluşturur ve etiketini yazdırır.  Yazdırılan etiket tartılan ürünün poşeti üzerine yapıştırılır ve böylelikle ürünün kasada kolay bir şekilde okunmasını sağlar. Barkodlu teraziler, özetle hızlı ve doğru bir şekilde ürünlerin fiyatlandırılmasını, envanter yönetimini ve satış işlemlerini kolaylaştırmak için kullanılır. Barkodlu teraziler, birçok ticari işletmede yaygın olarak kullanılır.

Online Terazi ise terazinin daha az kullanıldığı işletmelerde tercih edilebilecek pratik ve oldukça kullanışlı bir terazi türüdür. Barkod programının kurulu olduğu bilgisayara ve kasiyere yakın bir yerde tutulur. Kasiyer ürünü alıp terazinin üstüne koyduktan sonra kilogram bilgisi otomatik olarak bilgisayara aktarılır. Kasiyer ‘e sadece hangi ürün olduğunu seçmek kalır. Ürün terazi üstüne konulup kasiyer tarafından ürün seçildikten sonra gramaj ve ürünün kg bilgisi eşleştirilip ürünün toplam fiyatı barkod sistemin de görünecek şekilde ayarlanır.

Para Çekmecesi

Para çekmecesi barkod sistemindeki diğer cihazlarla entegreli bir şekilde çalışması gereken ve perakende satış noktaları, restoranlar ve mağazalar tarafından çok fazla tercih edilen bir araçtır. Para çekmeceleri, nakit paranın güvenli ve düzenli bir şekilde saklandığı bölmelerden oluşur. Barkod sistemi diğer bir cihaz olan fiş yazıcı ile birlikte çalışır. Fiş yazıcı satış sonrası bilgi fişini yazdırdıktan sonra para çekmecesi otomatik bir şekilde açılır ve müşteriden alınan paranın çekmeceye konulması ile para üstünün verilmesini kolaylaştırır. Her bir para değeri için farklı farklı bölmelerden oluşur. Böylece kasiyerler müşterilere para üstü verirken zorlanmayacaklardır.

Barkod Sistemi Kullanımı

Barkod sistemi kullanımı birkaç püf noktasını öğrendikten sonrasında oldukça kolaydır. Öncelikle stok katibi yapabilmek için aldığınız barkod programına ürünlerimizin sayısını girmeniz gerekmektedir. Ardından ürünlerinize barkod oluşturarak, barkod okuyucu ile okuyucu ile okunduğunda stoktan düşebilmesi için barkod yazıcı yardımı ile barkodlarınızı çıkarmanız gerekmektedir. Özellikle barkod sistemi, satış işleminde işleri hızlandırdığı için ürünlerimize özel barkod oluşturmanız oldukça önemlidir.

Barkodlar her ürüne özel şekilde oluşturulabilir, bu durum sizlerin isteğine bırakılmıştır. Aynı tür ürünlere aynı barkod yazabilir veyahut herhangi bir karışıklık olmaması için her ürününüze ayrı bir barkod oluşturup bu barkodları basabilirsiniz. Ayrıca hizmet verdiğiniz sektöre bağlı olarak terazi de oldukça işinizi görecektir. Direkt terazi barkod sistemine uygun şekilde entegre edildiği için tartışan ürüne kolay bir şekilde (fiyatına göre) barkod çıkarabilirsiniz. Aynı şekilde para çekmecesi de elinizin altında bulunduğundan dolayı işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Barkod Sistemi Donanımları

Özellikleri

✅Barkod Programı

Barkod oluşturmanızı ve bu barkodların stok takibi yapılabilmesi için sisteme entegre eden programdır.

✅Bilgisayar

Barkod oluşturmanızı ve bu barkodların stok takibi yapılabilmesi için sisteme entegre eden programdır.

✅Barkod Okuyucu

Oluşturduğunuz barkodların okunabilmesi için gereklidir.

✅Barkod Yazıcı

Öncesinde oluşturulan barkodların fiziksel hale getirilebilmesi için kullanılan özel yazıcılardır.

Yukarıda saydığımız donanımlar barkod sistemi için olmazsa olmaz donanımlardır. Hizmet verdiğiniz sektöre göre (azalmaz) opsiyonları arttırabilir ve işletmenizin hızına hız, kârınıza kâr katabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)